تبلیغات
خوش آمدید - گوگوش= افتخار ایرانیان در عرصه ی هنر جهان

گوگوش= افتخار ایرانیان در عرصه ی هنر جهان

نوشته شده توسط:علی اضغر سالاری
دوشنبه 28 تیر 1389-12:51 ب.ظ

googoo
درطول دوران هنرىگوگوش ، تمام مجلات و روزنامه هاى ایرانى در اکثر شماره هاى خود در باره ى زندگى و فعالیت هاى او خبر و گزارش و مصاحبه ها چاپ مى کردند
او در سینما نیز موفق بود و فیلم ها یى که در آنها بازى مى کرد از پر فروش ترین فیلم ها ى ایرانى هستند.
گوگوش براى بازى در فیلم "بى تا" جایزه ى سپاس دریافت کرد
در سال 1971 در برج ایفل یک ماه خواند
با یک کمپانى فرانسوى به نام "بارکلى قرارداد بست و یک صفحه 45 دور به زبان فرانسوى خواند.در فستیوال"کن" هم از طرف همین کمپانى شرکت کرد و که در این فستیوال
"تینا ترنر " و آیک ترنر" ار آمریکا و "ژولین کلوک " از فرانسه هم شرکت داشتند .
گوگوش با ارکستر " فرانک پورسل " برنامه ى خود را اجرا کرد و جایزه ى اول این فستیوال را از آن خود کرد .
یک سال بعد قراردادى با کمپانى " آرسى اى" در ایتالیا بست.. اینگلیسى، ایتالیایى ، اسپانیایى ،خواند که به صورت صفحه ى 35 دور در آمد .
گوگوش داشت جهانى میشد به فستیوال "کانتا جیرو " دعوت شد . در تمام شهر هاى ایتالیا خواند و در فستیوال موسیقى " کارتاژ " در تونس شرکت کرد.
پس از21 سال از ایران خارج شد.به سرزمین آزادى رفت. و با استقبال شدید مردم روبه رو شد
اولین آلبوم گوگوش پس از خروج از ایران زرتشت نام دارد . استقبال ایرانیان در سراسر جهان ار این آلبوم یک استقبال بى سابقه بود.دی وی دی تهمت که مستندی از کنسرتهای گوگوش بود با فروش بی سابقه روبرو شد...
گوگوش چهره ى مطرح موزیک سال 2006 در آمریکا شد

یک مجله ى مطرح و پر تیراژ امریکایى به نام
LAWEEKLY
با نوشتن شرحى از دو کنسرت 8&7 اکتبر2006 از گوگوش به عنوان مطرح ترین چهره ى مو زیک 2006 نام برده است
و مانند همیشه گوگوش عزیز باعث افتخار و سربلندى ما ایرانى ها
متن نوشته شده در مجله

Googoosh at the Kodak Theater
The Persian Streisand in both music and film, Googoosh (born Faegheh Atashin) has seen renewed freedom and success in the last couple of years since escaping the artistic house arrest imposed on secular artists in her post-revolutionary, fundamentalist native Iran. Splitting time between California and Toronto, the legendary Iranian chanteuse has toured world stadiums and released four albums, including 2005’s Manifest, which teamed her with collaborator/producer (and another popular Persian singer) Mehrdad Asemani. Don’t let language be a barrier; this is music (heart-tugging strings, light disco beats and the occasional exotic instrument) that’s made to reach the widest possible audience, with every torchy, syrupy ballad rooted in heartache and love. For a truly international experience, expect some crossover standards in Armenian, Arabic, English and even Spanish. Also Sun. (Siran Babayan)

نکته دیگراینکه گوگوش گفتندروزی مایکل جکسون مرحوم به یک مغازه سی دی فروشی می رود . سی دی شب سپید را بر می دارد و عکس گلبانو را به فروشنده نشان می دهد و می پرسد این کیست :
صاحب فروشگاه می گوید این گوگوش?ماست . مایکل روی سی دی را امضا می کند و از فروشگاه بیرون می رود . صاحب فروشگاه به بانو اطلاع می دهد . بانوی عزیز و فهیم ما هم امضای مایکل را اسکن می کند و آماده نگاه می دارد تا در روز تولد مایکل جکسون بر روی وبلاگ بگذارد.

گوگوش جاودانه موزیک ایران به مناسبت نوروز 1388 ،پنج شنبه 12 مارچ در موزه متروپالیتن نیویورک روی صحنه خواند.
که این کنسرت به دعوت مسئولان موزه از خانم گوگوش اجرا شد.
این موزه بزرگترین موزه جهان و قدمی ترین موزه امریکاست. که تا به امروز هیچ خواننده ای در ان به صحنه نرفته است.
واینک این افتخاری است برای ما ایرانیان که ستاره درخشان موزیکمان بر صحنه بلند این موزه تکیه زده است.
مدت این کنسرت یک ساعت و نیم طول کشید . گوگوش در این کنسرت به همه زبانها ترانه اجر کردو یک مدلی که به 7 زبان اجرا کرد.
و
در این کنسرت شخصیت های بزرگ امریکایی و ایرانی حضور داشتند.
شخصیت های چون شهردار نیویورک،رئیس دانشگاه هاروارد، رئیس دانشگاه پرنستون،رئیس موزه متروپالیتن پرزیدنت پرسترین هاسپیتال،وچهره برجسته ایرانی در ناسا فیروز نادری ونام های بزرگ دیگر.
نکته جالب دیگر اینکه یکی از زیباترین سفره های هفت سین در این موزه چیده شدو درباره سین ها توضیحاتی داده شد.
همه مهمانان با غذاهای ایرانی پذیرایی شدند.
و در اخر اینکه گوگوش عزیز باز هم مثل همیشه برای ما ایرانی ها افتخار شد.
برایش ارزوی بهترنها را داریم.
دعوت  موزه متروپالیتن نیویورک به عنوان مشهورترین موزه تاریخی،فرهنگی و هنری امریکا از گوگوش- تنها خواننده زن ایرانی صاحب  تایتِل در رفرنس های جهانی - برای افتتاح  و اجرای کنسرت موسیقی شکوهمند او در نوروز و در این محل به مناسبت آنچه گوگوش عنوان داشت: " افتتاح یک تالار دائمی با نام " نیشابور" برای ارائه و نمایش آثار باستانی و میراث فرهنگی و هنری ایران زمین و نیز آثار هنری تجسمی از هنرمندان ایرانی" در وهله اول برایم خبری خوب و غرور آمیز بود

فقط بزرگان از بزرگان یاد آرند

استاد محمد رضا شجریان و گوگوش

                                                                                            یک) "… البته تنها آن خوانندگان مثل خانم گوگوش، دارای سبک و صاحب شیوه ای خاص بودند.همچنین به علت تمرین مداوم و اجرای زیاد، پختگی پیدا کرده و کارشان را با استانداردها و کیفیت مورد نظر، خوب ارائه می کردند...آن آثار، ریشه و پایه و اساس داشت."

از گفته های استاد محمد رضا شجریان .نشریه"راه نو".شماره ششم .نهم خرداد ???? ، صفحه ??موسیقی:تنوع و تکثر،گذشته گرایی و نو گرایی در گفت و گو با استاد شجریان.

دو) "... در تاجیکستان به هر کجا که می روم و با هر کسی که ملاقات می کنم،سوال نخستین آنان از گوگوش است. می دانم که خانم گوگوش،هنرمند واقعا خوبی است در سبک و بخش خودش در موسیقی ..."

از گفته های استاد محمد رضا شجریان. به نقل ازکتاب "گوگوش ...عشق فریاد کند" به اهتمام زنده یاد محی الدین عالم پور.صفحه ?،چاپ وزارت فرهنگ تاجیکستان.

Madison Square Garden , October 21th, 2006 , New York

- در سالن Madison Square Garden  جای خالی دیده نمی شد.
- در این کنسرت فرح پهلوی و فرحناز پهلوی نیز حضور داشتند

گزارش کنسرت گوگوش در دالاس... شنبه 11 مارس2006...نوکیا تیاتر

در حدود 6000 نفر از عاشقان شاه ماهی هنر ایران ، در سالن نوکیا تیاتر در دالاس گرد هم جمع شدند تا شاهد هنرنمایی گوگوش باشند.  به گفته ی مردم دالاس بیشترین جمعیت ایرانی در کنسرت ها تا کنون 1500 نفر بوده است و رکورد جمعیت در دالاس شکسته شد .  این در حالی است که قیمت بلیط ها گران بود

25 Dec 2004

Thomas &Mack Center , Las Vegas
شاید به جرات بتوانیم این کنسرت را بزرگترین و تاریخی ترین کنسرت گوگوش بخوانیم چرا که درطول تاریخ هنر، گوگوش تنها هنرمندی بود که سکوتش چندین هزار شنونده داشت.

در این کنسرت گوگوش نازنین به دلیل مشکلات قانونی که به گفته ی خودش به دست هیچ کسان  برایش پیش آمده بود  اجازه ی خواندن و حضور بر صحنه را نداشت و به همین دلیل در پایین صحنه در بین مردم نشست و ترانه هایش را همراه با جمیعت چندین هزار نفری  فریاد زد. ترانه های گوگوش را مهرداد آسمانی اجرا کرد و جمعیتی در حضور 6000 نفر برای دیدن سکوت گوگوش در سالن حضور یافتند. علاوه بر مهرداد ، کامبیز و پیروز نیز ترانه هایی را برای حاضرین اجرا کردند.

لازم به ذکر است که پیش از شروع کنسرت،  گوگوش ساعاتی را برای دادن عکس و امضا به دوست دارانش صرف کرد و با مردم دیدار کرد

6 Jan 2001

Wembly Arena , London

در میان افراد حاضر در سالن، خانم فرزانه تاییدی و آقای منوچهر وثوق  حضور داشتند. گوگوش در این کنسرت فقط ترانه های زرتشت و خاک اسیر را از آلبوم زرتشت خواند و همچنین ترانه های قدیمی جاده و دو پنجره را اجرا کرد و به دلیل حضور تعدادی بیننده افغان و تاجیک ترانه (ای کاروان ) را با لهجه افغانی خواند.

روز بعد از این کنسرت اخبار Channel 4 انگلیس گزارشی ده دقیقه ای از کنسرت پخش کردند و همچنین در روزنامه Guardian  انگیس نیز رپرتاژ این کنسرت چاپ شد.


5 Nov 2000

San Jose , San Jose Arena

در این کنسرت گوگوش رکورد فروش بلیط خولیو ایگلیزیاس را زد.

28 Oct 2000

UIC Pavilion , Chicago

حضور 11000 بیننده

فرماندار Illinois  آن روز ( 28 اکتبر ) را روز گوگوش نامگذاری کرد.21 Oct 2000

Staple Center , LA

پس از نواخته شدن اورتور طلاق ، گوگوش نازنین به یک باره از زیر زمین به روی سن ظاهر شد و طرفداران خود را غافلگیر کرد. او با لباسی سفید  بر صحنه ظاهر شد. حدود 10000 تماشاچی در سالن حضور داشتند.
از نکات مهم این کنسرت می توان به حضور شهردار L.A اشاره کرد و بعد از این کنسرت شهردار روز 21 October را به نام گوگوش در  کالیفرنیا ثبت کرد. همچنین در این کنسرت از روزنامه های Los Angles Times ،Daily News ،و تلویزیونهای CNN ،NBC  و یکی دو رسانه دیگر آمریکایی برای تهیهء رپرتاژ و مصاحبه با گوگوش آمده بودند.
در این کنسرت نیز شخصیت های هنری چون شهرام شب پره به همراه همسرش و همچنین بیژن پاکزاد،طراح معروف در ردیف اول حضور داشتند و گوگوش از این دو تن نام برد.
همچنین سبد گل بسیار زیبایی از طرف کمپانی ترانه فرستاده شد.
ضمنا گوگوش عزیز تمامی عواید این کنسرت را به کودکان مبتلا به سرطان اختصاص داد.7 Oct 2000

Arrowhead Pond , Anaheim

Sold out

در این کنسرت سبد گلهای زیادی از طرف لی آکو ،سلطان معروف کرایسلر،پیتر جینز ،گزارشگر معروف ABC ،و همچنین گلهایی از طرف زویا و مارتیک عزیز برای گوگوش فرستاده شد.رئیس پلیس اورنج کانتی تقدیر نامه و خوش آمدی برای گوگوش فرستاد که این در واقع دهمین تقدیرنامه ای بود که گوگوش در طی اجرای 8 کنسرت از طرف شخصیت های برجسته و رسمی ایلات مختلف آمریکا کسب کرده بود.  در کنسرت آناهایم شخصیت های هنری چون:زویا زاکاریان، مارتیک ، شهرام صولتی و آزیتا همسرش ،ژاکلین ،آیلین،لیلا و فریبا فروهرو مهران حضور داشتند.
در این کنسرت یکی از تماشاچیان قاب عکسی از واروژان را به گوگوش تقدیم کرد و گوگوش نیز در هنگام اجرای ترانه حرف جای واروژان را خالی نمود.در این کنسرت گوگوش سه ساعت و نیم روی صحنه بود و فقط یک ربع استراحت کرد.


شرکت ترانه جنجالی ترین اهنگ و ترانه سالهای اخیر را خرید:
گوگوش-مهرداد اسمانی-زویا زاکاریان و منوچهر چشم اذز خالق
QQBANG BANG

گوگوش شاه ماهی هنر ایران امسال هم در صدر محبوبترین و مطرح ترین ستارگان موسیقی قرار داشت....

القابی که طپش به گوگوش اختصاص داد:
1.the star of all generations
2.googoosh the iranian diva
3.the queen of all times
و   googooshs popularity cut across the generations

کنسرت گوگوش بزرگترین رویداد هنری در دو دهه ی اخیر  واشنگتن دی سی


کیا اینترتینمنت برای نخستین بار یک هنرمند ایرانی را در استانداردهای جهانی عرضه کرد.
در واشنگتن مسئولان سالن ام سی ای سنتر ورزشگاهی که گوگوش در ان برنامه داشت میگویند تا کنون سابقه نداشته است که این تعداد تماشاگر با لباسهای فاخر به این ورزشگاه امده باشند.مسئولان برخی از شبکه ها و رسانه های معروف جهانی در امریکااز اینکه یک خواننده ی ایرانی تقاضای مصاحبه ی انانرا رد کرده است حیرت زده شده اند.

این روزها امریکاییها از خود میپرسند این گوگوش کیست که در طی ده کنسرت خود بیش از یکصد هزار نفر را به سالنهای گوناگون کشیده است? 

 googoosh
:درباره وبلاگ


:آرشیو


:پیوندها


:پیوندهای روزانه


:نویسندگان


:نظرسنجی


The theme being used is MihanBlog created by ThemeBox